Bioactive Small Molecules
A vast array of small, non-peptide, organic compounds that are biologically active. Products include receptor antagonists, molecular probes, metabolites, GPCR ligands, neurotransmitters, ion channel modulators, and signaling activators and inhibitors.
Product Type
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (2)
- (2)
- (27)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (143)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (93)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (52)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
Physical Form
- (2)
- (25)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (59)
- (1)
- (2)
- (5)
- (270)
Molecular Weight (g/mol)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
Color
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (91)
- (16)
- (8)
- (2)
- (9)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (15)
- (2)
Quantity
- (10)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
121
–
135
of
65,077
results
Thermo Scientific Chemicals Venlafaxine hydrochloride
CAS: 99300-78-4 Molecular Formula: C17H27NO2·HCl
| CAS | 99300-78-4 |
|---|---|
| Molecular Formula | C17H27NO2·HCl |
| CAS | 171228-49-2 |
|---|---|
| Molecular Formula | C37H42F2N8O4 |
| CAS | 115256-11-6 |
|---|---|
| Molecular Formula | C19H27N3O5S2 |
| CAS | 540737-29-9 |
|---|---|
| Molecular Formula | C22H28N6O8 |
| CAS | 39148-24-8 |
|---|---|
| Molecular Formula | C6H18AlO9P3 |
| Shipping Condition | No special requirements |
|---|---|
| CAS | 826-39-1 |
| Color | White to Almost-white |
| Purity | ≥97.5% |
| Physical Form | Powder |
| Health Hazard 1 | Skull and crossbones |
| Chemical Name or Material | Mecamylamine hydrochloride |
| Recommended Storage | Refrigerator +4°C |
| Synonym | 2-(Methylamino)isocamphane hydrochloride |
| Molecular Formula | C11 H21 N . H Cl |
| EINECS Number | 212-555-8 |
| Melting Point | >240°C (D) |
| Product Line | Life science |
Invitrogen™ Octadecyl Rhodamine B Chloride (R18)
Lipophilic octadecyl rhodamine B binds to membranes with fluorophore at aqueous interface and alkyl tail protruding into lipid interior
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 72909-34-3 |
|---|---|
| Molecular Formula | C14H6N2O8 |
Tocris Bioscience™ FNIR-Tag, NHS
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Near-infrared fluorescent dye for labeling of amines; supplied as NHS ester
Tocris Bioscience™ Janelia Fluor™ 525, Haloalkane
Cell-permeable fluorogenic fluorescent dye with a chloroalkane handle. Application: live-cell imaging as a self-labeling tag substrate
Tocris Bioscience™ VX 765
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
High affinity and selective caspase-4 and caspase 1/ICE inhibitor; orally bioavailable
| Target | Caspase Inhibitors |
|---|---|
| CAS | 273404-37-8 |
| Purity | 0.98 |
| Chemical Name or Material | N-(4-Amino-3-chlorobenzoyl)-3-methyl-L-valyl-N-[(2 R,3 S)-2-ethoxytetrahydro-5-oxo-3-furanyl]-L-prolinamide |
| Recommended Storage | Store at -20°C |
| Molecular Formula | C24H33ClN4O6 |
Tocris Bioscience™ ML 162
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Inhibits glutathione peroxidase (GPX4); induces ferroptosis
| Target | Glutathione Peroxidase 4/GPX4 |
|---|---|
| CAS | 1035072-16-2 |
| Purity | 0.98 |
| Chemical Name or Material | 2-[(Chloroacetyl)(3-chloro-4-methoxyphenyl)amino]-N-(2-phenylethyl)-2-thien-2-ylacetamide |
| Recommended Storage | Store at -20°C |
| Molecular Formula | C23H22Cl2N2O3S |